Holdingové a offshore struktury na míru: Pomáháme růst v energetice i realitním byznysu
10. 6. 2025

Jako jedno z možných řešení lze ke zvážení předložit možnost přesunutí podnikatelských aktivit (nebo jejich podstatné části) mimo území ČR. Ptáte se proč? Odpovědět lze v podstatě trojjediným způsobem:
Pokud jsou tyto důvody shledány relevantními, jako velice přitažlivou a z daňového pohledu výhodnou jurisdikcí se jeví Malta.
Hovoříme-li o tomto ostrovu ve Středozemním moři s bohatou historií, řešíme především otázku ekonomického přínosu; v této souvislosti máme na mysli především daňový efekt. A právě z tohoto pohledu je Malta jedním z nejvhodnějších řešení.
Z pohledu daně z příjmů právnických osob je Malta zajímavá zejména z dále uvedených důvodů:
Malta jako člen EU v zásadě uplatňuje veškeré platné právní normy přijaté v rámci EU spolu s dvoustrannými smlouvami o zamezení dvojího zdanění. V tomto ohledu tedy v praxi neexistuje žádný významnější rozdíl mezi Maltou na jedné straně a jinými členskými zeměmi EU na straně druhé.
Co je ale podstatně významnější, je skutečnost, že v důsledku aplikace imputačního a refundačního systému dochází k poskytování daňových úlev i subjektům, které jsou rezidenty i jiných, než členských zemí EU nebo zemí, které nemají s Maltou uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Aplikace zmiňovaného systému funguje totiž jako jednostranné opatření Malty mající za cíl zvýšení daňové atraktivnosti Malty jako jurisdikce pro mezinárodní holdingy.
V důsledku daňové imputace a refundace totiž dochází k tomu, že na straně společníků (fyzických i právnických osob) maltských IHC společností může dojít ke vrácení 5/7 - 6/7 (v některých případech dokonce 100%) daně zaplacené maltskou společností.
Tato možnost pak tedy dává šanci i strukturám, které v rámci mezinárodního daňového plánování vyžívají zejména offshore jurisdikcí, u nichž nelze počítat s benefity na základě smluv o zamezení dvojího zdanění (snad jen s výjimkou smlouvy mezi Kyperskou republikou a Seychelskou republikou).